O nagrodzie

Gliwicka Nagroda Literacka (stypendia i rezydencje) to unikatowa na mapie Polski inicjatywa kulturalna, skierowana do twórców, którzy stawiają pierwsze kroki w literaturze. Ma ona na celu wsparcie autorek
i autorów w najbardziej newralgicznym momencie pracy twórczej: przed debiutem i tuż po nim.

Nagrodę w konkursie o Gliwicką Nagrodę Literacką stanowią stypendia twórcze (w wysokości 5 tys. zł każde), wraz z towarzyszącymi im dwutygodniowymi rezydencjami pisarskimi w Gliwicach.

Nagroda przyznawana będzie rokrocznie w trzech kategoriach: poezji, prozy oraz eseju i reportażu. Powołane przez Radę Programową zespoły jurorskie, składające się z członków Rady, krytyczek i krytyków literackich
z Uniwersytetu Śląskiego oraz uznanych autorów, w każdej z kategorii wskazywać będą po jednym twórcy przed debiutem i jednym tuż po nim (nie więcej niż jedna publikacja opatrzona numerem ISBN). Każdego roku grono laureatów-stypendystów będzie liczyło łącznie sześcioro twórców.

Uroczystość ogłoszenia laureatów pierwszej edycji Gliwickiej Nagrody Literackiej zaplanowana została na 5 września 2025 r. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Olga Tokarczuk.

O Nagrodzie

Kreatywne słowa żyją

żółty autobus szkolny na drodze w ciągu dnia
zestaw książek o różnych tytułach
czarny i srebrny aparat Pentax
czarny smartfon Samsung z Androidem na brązowym drewnianym stole
biała i zielona skrzynka na brązowym drewnianym stole

Skąd i dlaczego?

Formuła Nagrody, zrywająca z coraz częściej kwestionowanym modelem nagród promujących wyłącznie uznanych już autorów, wyróżnia gliwicką inicjatywę na tle innych polskich konkursów literackich. Jednocześnie Gliwicka Nagroda Literacka,
w proponowanym kształcie, stanowić będzie doskonałą wizytówkę Gliwic jako miasta otwartego na młodych ludzi, a więc patrzącego w przyszłość, ale i odwołującego się do swoich bogatych tradycji literackich.

Każda z nagrodzonych osób będzie ambasadorem Gliwic i miejskiej polityki kulturalnej. W tym miejscu warto podkreślić, że Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, jako główny organizator konkursu, zdobyła prestiżowy tytuł ogólnopolskiego Mistrza Promocji Czytelnictwa za rok 2023 – fakt ten został szeroko odnotowany w mediach. Biorąc pod uwagę fakt, iż od trzech lat przyznawana jest w Gliwicach Nagroda Dramaturgiczna im. Tadeusza Różewicza, która po trzech edycjach zdobyła ogólnokrajowy rozgłos, można śmiało założyć, iż program stypendiów i rezydencji literackich dla młodych autorów parających się poezją, prozą, esejem i reportażem sprawi, iż Gliwice staną się swoistą centralą młodej, nowej literatury.