Konferencja inauguracyjna

Projekt Gliwickiej Nagrody Literackiej został dziś oficjalnie zaprezentowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach, która zainicjowała go wraz z gliwickim poetą i tłumaczem Juliuszem Pielichowskim – współtwórcą gliwickiej Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza.

– Wiem, jak ważne jest wspieranie młodych talentów, dlatego cieszę się z powołania w Gliwicach nagrody literackiej, skierowanej do pisarek i pisarzy. Z radością objęłam tę inicjatywę patronatem. Wierzę w to, że Gliwice są gościnnym i inspirującym miejscem dla przyszłych stypendystów i rezydentów. Nikomu nie trzeba przedstawiać takich postaci jak Horst Bienek, Tadeusz Różewicz, Adam Zagajewski, Julian Kornhauser, Zbigniew Rokita, Wojciech Chmielarz czy też Szczepan Twardoch – a łączy ich jedno – Gliwice. Jestem przekonana, że dzięki temu programowi będziemy mogli szczycić się kolejnymi wspaniałymi utworami literackimi i autorami – mówi prezydent Gliwic, Katarzyna Kuczyńska-Budka.

W gronie jurorów znajdą się członkowie Rady Programowej Nagrody, ale też krytycy literaccy z Uniwersytetu Śląskiego oraz uznani autorzy. W skład Rady wchodzą: prof. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego, Juliusz Pielichowski (przewodniczący rady) i Krzysztof Siwczyk – gliwiccy poeci, a także Bogna Dobrakowska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

– Gliwice mają unikalną tożsamość, historię i specyfikę, wyróżniającą je pośród miast śląskich, ale także polskich. Szukając odpowiedzi na pytanie, czym ma się różnić Gliwicka Nagroda Literacka od setek nagród literackich w Polsce, od początku chcieliśmy, aby wpływał na nią duch tego miasta – duch gościnności, otwartości, a przede wszystkim zainteresowania tym, co młode, świeże, pojawiające się w kulturze – powiedział podczas konferencji prasowej 21 marca prof. Ryszard Koziołek.

Nabór tekstów potrwa do 15 czerwca 2025 r. Ogłoszenie laureatów pierwszej edycji Gliwickiej Nagrody Literackiej odbędzie się 5 września. Gościem specjalnym wydarzenia będzie noblistka Olga Tokarczuk.

– Wierzę w to, że Gliwicka Nagroda Literacka otworzy nowe perspektywy w Gliwicach dla twórców i dla czytelników. Zachęcamy wszystkich młodych pisarzy do uczestnictwa w tym projekcie – przekazała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, Bogna Dobrakowska.

Fotorelacja z konferencji prasowej dostępna jest w naszej galerii.

21 marca 2025